Witamy na stronie poświęconej całkowicie ekologicznej uprawie i produkcji soku z aronii.

Warto bliżej poznać aronię. Krzew odkryto około 300 lat temu na terenie dzisiejszej Kanady i Stanów Zjednoczonych. W XIX w. pojawiła się w Rosji jako okaz w ogrodach botanicznych. Walory zdrowotne owoców aronii odkryto w środkowej Azji, a później w północno-wschodniej Rosji i tam zakładano pierwsze plantacje. Dziś roślina uprawiana jest w wielu krajach. Co ciekawe, Polska jest tu światowym potentatem. W 2003 r. nasi plantatorzy wyprodukowali 15 tys. ton owoców. Soki, koncentraty i mrożonki z aronii eksportujemy do krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Wielbicielami aronii są przede wszystkim Niemcy, Skandynawowie i Austriacy.

 


W prasie ukazało się w ostatnim czasie dużo artykułów na temat prozdrowotnych wartości aronii i jej przetworów (w tym soków i nektarów). Informacje na temat naszych soków i nektarów prezentowane były wielokrotnie w przekazach telewizyjnych i audycjach radiowych. Więcej informacji i prezentacja wspomnianych wydarzeń w zakładce: „Materiały do pobrania”.


W nawiązaniu do apelu Pani prof. Iwony Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreślającego szerokie zalety wpływu na zdrowie ludzkie owoców aronii, szczególnie w zakresie działania antyoksydacyjnego, pomagającego w leczeniu choroby popromiennej, zwracamy się z prośbą o zainteresowanie sprawą właściwych organów władz państwowych, zajmujących się współpracą z odpowiednimi organami w Japonii.

Członkowie Augustowsko – Podlaskiego Stowarzyszenia Eko – Rolników są producentami aronii, jak również posiadają obecnie aronię w postaci soków, nektarów oraz w formie mrożonej. Wyżej wymienione produkty posiadają certyfikaty ekologiczne.

Pozytywne aspekty wspomnianej pomocy przyczynią się do wzrostu wiedzy o dobroczynnym wpływie spożywania aronii i jej przetworów na zdrowie ludzi w Polsce i na świecie.

Będziemy wdzięczni za zainteresowanie się wyżej wymienioną problematyką. Więcej informacji dotyczących wspomnianych zagadnień znajduje się na stronie internetowej Pani prof. Iwony Wawer

 

Z poważaniem

Prezes:

Andrzej Chilicki