"Niech pożywienie będzie twoim lekarstwem i niech lekarstwo będzie twoim pokarmem"

Hipokrates

SADŹMY STARE ODMIANY DRZEW OWOCOWYCH


Nie zapominajmy o starych odmianach drzew owocowych, które powoli znikają z naszego krajobrazu. Stanowią one cenne dziedzictwo kulturowe krajobrazu i są ważną częścią naszej historii. Często są to lokalne odmiany, charakterystyczne tylko dla danego obszaru, o oryginalnym, unikatowym smaku. Stare odmiany drzew owocowych znajdują się na naszym terenie od dawna. Istnieje duża liczba odmian jabłek. Nikt nie wie dokładnie ile ich jest.

Część starych odmian jabłoni bezpowrotnie wyginęła. To co pozostało, staramy się uratować dla przyszłych pokoleń. Szukamy Waszego wsparcia w naszych staraniach.

Są ludzie, szkółki, które dbają, by choć część tej bioróżnorodności przyrodniczej i dziedzictwa kulturowego zachować.


DOŁĄCZMY DO NICH I ZASADŹMY DRZEWKO OWOCOWE STAREJ ODMIANY!


Warto gdyż:

- Tworzymy dla następnych pokoleń bank genów.

- Stare odmiany jabłoni są dobre i nie chcemy całkowicie i bezpowrotnie ich stracić.

- Wiele polskich jabłek jest smaczniejszych niż odmiany importowane czy współczesne.

- Starsze, rodzime odmiany można przechowywać przez dłuższy czas.

- Mają dobrą odporność na choroby i wytrzymują lepiej nasze warunki klimatyczne(zimy).

- Do tej pory nie ma bardziej aromatycznych, smacznych jabłek, niż przysłowiowe stare antonówki.

- Są lepiej dostosowane do lokalnych warunków uprawy.

- Są wypróbowane, sprawdzone, ponieważ istnieją na naszych terenach od pokoleń.


JABŁKA Z NASZEGO DZIECIŃSTWA, SĄ NAJLEPSZE!

Obecnie wzrasta zainteresowanie starymi odmianami. Ludzie pamiętają smak swoich pysznych jabłek i chcą mieć do nich dostęp. Przewiduje się, że to zainteresowanie będzie wzrastać. Drzewa starych odmian są przyjazne dla środowiska przyrodniczego. Dlatego POSADŻ drzewko w tym sezonie. Nie masz własnej ziemi? Umów się z kimś z rodziny, ze znajomym gospodarzem, działkowcem i posadź drzewko na jego terenie. Albo daj komuś w prezencie i w ten sposób przyczyń się do ocalenia rodzimej odmiany drzew owocowych.

Wykaz odmian znajduje się w załączniku do listu pod nazwą: Jabłonie, śliwy, grusze, wiśnie jak też czereśnie.

Instrukcja przygotowania gleby pod sadzenie znajduje się w załączniku do listu pod nazwą: Przygotowanie gleby pod sadzenie drzew owocowych.

Cena:

- jedno drzewko owocowe – 30zł

- jeden krzew owocowy – 8zł

- wysyłka do 10 sztuk – 30zł

Augustowsko - Podlaskie Stowarzyszenie Eko Rolników (ASER) powstało w 2005 roku jest oddolną, formą wspólnej działalności rolników ekologicznych. Działa w celu ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego na terenach wiejskich. Jednym z działań naszego stowarzyszenia jest projekt „Bioróżnorodność biebrzańska – chronimy stare sady”. Więcej informacji tutaj:  http://www.eko-aronia-rolnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=11&Itemid=262

Zajmujemy się również uprawą i przetwórstwem ekologicznej Aronii Czarnoowocowej. Produkujemy m.in. "Ekologiczny Sok Aroniowy znad Biebrzy", który można u nas zamawiać, wysyłamy również pocztą kurierską. Aronia jest jednym z najzdrowszych owoców świata. Więcej informacji: 


www.czarnaaronia.pl

Prezes Augustowsko-Podlaskiego

Stowarzyszenia Eko-Rolników

Andrzej Chilicki